Свірзький замок трьох мушекетерів
Свірзький замок трьох мушекетерів

Свірзький замок трьох мушекетерів

Бетюнський монастир та декорації для зйомок облоги Ла-Рошелі у відомому фільмі Юнгвальда-Хількевича "Д'Артаньян та три мушкетери", а також будинок ката та мальовничі краєвиди Гасконі, все з того ж фільму - всі ці сцени зняті в Свірзькому замку, який після виходу фільму, отримав славу Мушкетерського замку. Мабуть, самий мальовничий з усіх Львівських замків, що входять до маршруту знаменитої "Золотої підкови" Львівщини та самий недооцінений, з точки зору уваги туристів.
Свірзький замок - місце де зняли велику кількість сцен фільму "Д'Артаньян та три мушкетери"

Легенди Свірзького замку

Як і всі середньовічні фортеці України, Свірзький замок оповитий купою таємниць та легенд. За однією з них, колись давно, в замку працювала служницею молода, красива дівчина. Їй не пощастило закохатися в басурмана та, під дією любовних чар, розповісти йому, як відкрити ворота замку. Підступний коханець, разом з власним військом, проник до замку та захопив його, а закохану дівчину скинули у глибокий колодязь. З того самого часу привид молодої дівчини бродить замком, не маючи сну та спокою.

Правда це чи ні, але, вже давно занедбаний колодязь, до сих пір стоїть на території замку.

За ще однією версією цієї легенди, на місці дівчини-зрадниці був юнак. Хлопець закохався в дочку загарбника та впустив ворожих воїнів до фортеці. Щоправда, за це юнака не втопили в колодязі, а закопали живцем у землю. Де саме закопали, на території замку або за його межами, про це легенда замовчує.
Давно занедбаний колодязь, з легенди про втоплену дівчину, до цього часу стоїть на території замку

Історія Свірзького замку

Історія споруди Свірзького замку

Для Свірзького замку, як і для будь-якого середньовічного будови, що зводилась в ті часи для оборони і місцевість вибрали відповідну. Замок височить на пагорбі, який з трьох сторін оточений водоймою і, раніше, навкруги нього стояв густий ліс. Незважаючи на свої невеликі розміри, свого часу, замок являв собою досить міцний горішок для всіх, хто бажав захопити його штурмом.
Свірзький замок стоїть на пагорбі, який з трьох сторін оточений водою
Ця фортифікаційна споруда, від самого початку, належала роду князів Свірзьких. Замок був закладений у другій половині XV століття, потім, завдяки генію військового архітектора Гродзіцького, був значно перебудований в середині XVІІ століття.

Розквіт замку припав на часи правління родини Цетнерів, які зробили з фортеці шикарну резиденцію в стилі пізнього ренесансу. За Ігнація Цетнера в замку з'явився власний розкішний сад.

За наступного господаря, замок майже повністю згорів. Це сталося майже напередодні Першої світової війни, але завдяки зусиллям нового господаря, австрійця з французьким прізвищем ла Мезан-Салянс, замок був повністю відбудований в тому вигляді, в якому ми бачимо його зараз.

Дочка генерала ла Мезан-Салянса - була останньою приватною власницею Свірзького замку.
Після пожежі замок був повністю відбудований, у тому вигляді, в якому ми бачимо його зараз, завдяки зусиллям його передостаннього власника - австрійського генерала ла Мезан-Салянса

Хто володів Свірзького замку протягом різних періодів часу

 • 1449 г. - період володіння князями Свіржськими;
 • 1667 г. - початок володіння сім'єю Цетнерів;
 • 1907 г. - перехід замку у володіння Роберта ла Мезан-Салянса.

Історичні події, пов'язані зі Свірзького замку

 • 1427 г. - перші згадки про Свірзький замок;
 • 1648 г. - штурм замку козацькими дружинами під проводом Б. Хмельницького;
 • 1530 г. - перша кардинальна перебудова замку;
 • 1637 г. - друга істотна реконструкція замку під управлінням військового архітектора Гродзіцького;
 • 1672 г. - облога замку турками;
 • 1787 г. - грандіозне перевтілення замку з кам'яної фортеці в резиденцію сім'ї Цетнерів, реконструйовану в стилі пізнього ренесансу;
 • 1914 г. - повна відбудова зусиллями нового власника, генерала Роберта ла Мезан-Салянса, після грандіозної пожежі, в результаті якого замок був повністю зруйнований;
 • 1939 - 1945 рр. - після чергової реконструкції, замок знову зруйнований під час Другої Світової війни;
 • 1975 г. - певна реставрація фасаду замку силами Союзу архітекторів.

Найзірковіший замок радянського кіно

Кінострічка «Д'Артаньян та три мушкетери» зробила Свірзький замок відомим на весь Радянський Союз. Щоправда, в цьому кіно замку довелося приміряти на себе численні образи, що подекуди з самим замком не були пов'язані. Наприклад, Бетюнський монастир, в якому отруїли Констанцію, не що інше, як відома всім нам фортеця.
Тут вели зйомки мальовничих пейзажів Гасконі
Свірзький замок зіграв в цьому фільмі відразу шість ролей: він був будинком Д'Артаньяна, на його тлі знімали прибуття Міледі в кареті, мушкетерів, що гарцюють на конях під час пікніка дворян та кардинала на природі.

На тлі замку, також, був знятий найдраматичніший момент кінокартини - прощання Д'Артаньяна з Констанцією. Ще тут був знятий епізод з трактиром, зустріч Атоса з катом та загальновідома сцена сніданку мушкетерів на бастіоні Сен-Жерве.
Стара вежа поруч із Свірзьким замком, яка грала роль бастіону Сен-Жерве (знаменита сцена сніданку мушкетерів)

Що сьогодні можна побачити в Свірзькому замку

Околиці замку

Навколо Свірзького замку, зазвичай, не багатолюдно, фортеця знаходиться в стадії реконструкції і туристів в середину не пускають. Якщо пощастить, можна спробувати дістати дозвіл у місцевої влади або звернутися з проханням до охоронця.

Незважаючи на минулі руйнування та довгі роки безперервної реставрації замок, як і раніше, здатний викликати захоплення у всіх, хто бачить його вперше. А можливість зробити фото на тлі тих місць, які були відображені в сценах фільму «Д'Артаньяна та три мушкетери» лише додає балів у кошик інтересу до Свірзького замку.
Незважаючи на минулі руйнування Свірзький замок, як і раніше, здатний викликати захоплення

Вхід до замку та господарський дворик

До входу в замок прокладено міст, під яким ніколи не текла вода. Відразу за мостом знаходиться В'їзна вежа Південного крила.
До головного входу замку прокладено міст
Минаючи тут головні ворота потрапляєш в затишний внутрішній дворик з невеличкою круглою клумбою в центральній його частині.

Центральніх сходи ведуть до відкритої тераси Центрального корпусу з підвалом та до Парадного корпусу, до якого з боків примикають ще два крила - Східне та Західне.
Після центрального входу потрапляєш до затишного внутрішнього дворику з невеликою круглою клумбою в центрі
Якщо спуститись на рівень нижче, потрапляєш на територію невеликого господарського дворика. Тут раніше містились підсобні приміщення: кухні, стайні та інші об'єкти, які забезпечували побут мешканців замку.
Центральні сходи ведуть до відкритої тераси Центрального корпусу

Герб грифона

На одній з кутових веж замку міститься герб грифона. Історики стверджують, що він належав якоїсь Клавдії Чайковської, яка нетривалий час була власницею замку.

Всередині Свірзького замку

Музею в замку, на жаль, немає до цього часу. Колись давно в його погребі було знайдено кухонне та побутове начиння - такий собі спадок від колишніх господарів. Але всі ці скарби швидко осіли по будинках місцевих жителів або були розпродані.

Звичайно, від колишньої пишноти внутрішнього оздоблення мало що залишилося, з огляду на історію пожеж та руйнувань, що призвели до важкого стану замку, в якому він перебуває на цей час. Проте, перейнятись розкішною атмосферою минулих часів тут точно вийде.

Деякі реставраційні роботи всередині, все ж таки, вели, це можна помітити у деяких коридорах. Відмінний вид на озеро та луки на протилежному березі, відкривається з вікон крайней Північної вежі.

Для любителів полоскотати собі нерви можна спробувати спуститися до підземелля замку у пошуках привида втопленою дівчини, що живе у ньому.
Чудові краєвиди на озеро та луки відкривається з вікон Північної вежі
Цікавий факт. Ще на під'їзді до замку місцеві запропонували нам познайомитися з його охоронцем. Яке ж було наше здивування, коли ми дізналися, що «охоронцем» тут називають опудало кабана, яке «стоїть на сторожі» в одному зі службових приміщень замку.

Як дістатись Свірзького замку зі Львова

1
На автобусі
Зі Львова до Свірзького замку можна доїхати з автостанції № 5, яка знаходиться на вулиці Зеленій (зупинка ДСК). Маршрутки №842 (Львів - Перемишляни, заходять до села Свірж) відправляються з інтервалом 60 - 185 хвилин, вартість проїзду - 55 грн.

Відстань від Львова до села Свірж - 64 км і автобус проїжджає його за три години, тому, якщо є бажання розглянути замок не кваплячись та в цей же день повернутись до Львова, виїжджати краще самим вранішнім рейсом, який відходить о 06:55. Останній автобус у зворотньому напрямку (до Львова), з боку села Перемишляни, проїжджає до автостанції Свірж, приблизно о 20:30.
2
На власному авто
По трасі Н 09 (Мукачеве - Львів) в напрямку Бібрки. Час в дорозі, від Львівської кільцевої дороги складе, приблизно, 50 хвилин.
Розкажи друзям:
Error get alias