Чернівецький Університет: український Гоґвортс в столиці Буковини

Оновлено: 28.10.2021 г.

Цей Університет, мабуть, головна визначна пам'ятка Чернівців. Колишня резиденція митрополитів Буковини та Далмації є, без перебільшення, пам'ятником архітектури національного значення. На підтвердження цього, Університет визнаний одним з семи чудес України та входить до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
Чернівецький Національний університет
Чернівецький Національний університет
Чернівецький Національний університет – колишня резиденція митрополитів Буковини та Далмації

Історія Чернівецького університету

Ким, коли та чому був заснований та побудований Чернівецький Університет

Архітектурний проект майбутньої резиденції митрополитів Буковини та Далмації був створений Йозефом Главкою - відомим чеським архітектором. Будівництво резиденції митрополитів, почалось у 1864 році та тривало цілих 18 років (такий собі, довгобуд часів Австро-Угорщини). І це незважаючи на те, що спеціально для його побудови, поруч з місцем будівництва, були оперативно зведені три заводи: два цегельних та один черепичний.

Датою заснування Чернівецького Національного університету прийнято вважати 4 жовтня 1875 року (за сім років до повної здачі в експлуатацію всієї будівлі Університету). Цей навчальний заклад був заснований за наказом австро-угорського імператора Франца Йосифа. На момент заснування, в ньому працювали всього три факультети: теології, філософії та юриспруденції.

Як проходило будівництво Чернівецького Університету та скільки воно коштувало

За деякими даними, до зведення будівлі майбутнього Університету підійшли дуже скрупульозно, через що, взагалі то, будівництво й затягнулось так надовго. Найкращі майстри з Праги та Відня клали не більше 100 цеглин на день. Кожну цеглину вимірювали та простукували окремо.

На будівництво всього архітектурного ансамблю навчального закладу витратили 1 800 000 золотих флоринів. В кінці 19 століття на ці гроші можна було купити 261 000 коней.
Під час будівництва Університета кожна цегла вимірювалася і простукувалася окремо
Під час Другої Світової війни частина Університету постраждала від пожежі. На реставрацію пішло сім років та п'ять з половиною мільйонів радянських рублів, на сучасні гроші це близько 10 мільйонів євро.

Чернівецький університет: цікаві факти і історичні події

В різні часи Чернівецький національний університет міняв власну приналежність.

  • Починаючи з 1875 року Університет був вищим навчальним закладом Австро-Угорщини;
  • У 1918 році він став румунським вищим навчальним закладом та перейменований в Університет імені Короля І;
  • в 1940 році, після приєднання Буковини до СРСР, університет реорганізували в радянський державний вуз, при цьому, всі предмети в ньому викладали українською мовою;
  • з 1991 року, після оголошення акту про незалежність, стає ВНЗ України та у 2000 році отримує статус Національного.

Чому Чернівецький університет називають українським Гоґвортсом

Можна сміливо стверджувати, що якби режисери фільму про Гаррі Поттера знали про існування Чернівецького національного університету, їм би не довелося використовувати декорації під час зйомок.
Чернівецький університет називають українським Хогвартсом
Чернівецький університет називають українським Хогвартсом
Будівництво Університету тривало майже 18 років
Про Університет доволі часто говорять. як про всесвіт Гаррі Поттера, за його незвичайні архітектурні форми, виконані в стилі еклектизму. Завдяки власному архітектурному зовнішньому вигляду Чернівецький університет повністю відповідає атмосфері загальновідомого Гоґвортса з романів Джоан Роулінг.
Чернівецький університет архітектура
Чернівецький університет архітектура
Університет нагадує знаменитий Гоґвортс не лише фасадом, а й усередині будівель

Що сьогодні можна побачити в Чернівецькому національному університеті

Сьогодні на базі університету працюють 16 факультетів, де навчаються майже 20 тисяч студентів. Основні напрямки, які викладаються в цьому ВНЗ - природні, точні, гуманітарні науки, а також теологія.

Архітектура Університету

ЧНУ - це справжній архітектурний скарб. Ефектний університетський комплекс виконаний з цегли кольору соковитої теракоти. Вражає переплетення стилів: це своєрідний еклектичний мікс буковинських та візантійських мотивів, готики, мавританського ажуру та романської масивності.

Архітектурний ансамбль складається з трьох окремих будинків: резиденції Митрополита, факультету теології та школи псаломщиків. До складу резиденції входять два храми: церква Трьох Святителів та церква Іоанна Нового Сочавського.
Церква Трьох Святителів та церква Іоанна Нового Сочавського: Університет у Чернівцях
Церква Трьох Святителів та церква Іоанна Нового Сочавського: Університет у Чернівцях
Три окремі будівлі Чернівецького Університету свого часу виконували функції: резиденції Митрополита (у центрі), факультету теології (праворуч) та школи псаломщиків (ліворуч)
Родзинка комплексу - унікальний дендропарк з рідкісними видами дерев та рослин. Двір університету прикрашають вікові акації, які, до слова сказати, ще за задумом архітектора Йозефа Главки, є складовою частиною унікальної дренажної системи.

За стінами ЧНУ розташований унікальний ботанічний сад. Він був закладений в один час з основними будівлями резиденції митрополитів, ще в далекому 1864 році. У цьому саду ростуть тюльпанові дерева, пірамідальні туї, магнолії, а також інші рідкісні породи дерев та рослин. Обов'язково зверни увагу на величний бук, якому вже 130 років.
Родзинка університетського комплексу – унікальний дендропарк з рідкісними видами дерев та рослин
Прогуляйся по мальовничій території університету та зайди в старовинну церкву Трьох Святителів. Над інтер'єром цього храму працювали найкращі фахівці свого часу, тут і зараз проводять богослужіння студенти-теологи та їхні духовні наставники.
Церква Трьох Святителів: Університет у Чернівцях
Церква Трьох Святителів: Університет у Чернівцях
Церква Трьох Святителів на території Чернівецького національного університету

Що всередині

Внутрішній інтер'єр Університету зберігся ще з тих часів, коли в ньому навчалися австро-угорські семінаристи. Всередині будівлі все покликане вселяти думку про послушання - величні арки та колони створюють неповторну унікальну атмосферу для духовного піднесення.

Мармурова зала. Синодальна зала Університету, виконана з білого та чорного мармуру, вражає своєю пишністю та вважається однією з найкрасивіших в Європі.
Мармурова зала. Університет у Чернівцях
Мармурова зала. Університет у Чернівцях
Мармурова (або Синодальна) зала Університету
Червона зала. Раніше тут була зала засідань Священного Синоду. Тут особливу увагу слід приділити венеціанським дзеркалам, яким вже понад 140 років. У муранському склі, що покрите чистим сріблом, виходить ідеальне відображення. Згідно однієї легенди, дзеркало дарує вічну молодість всім жінкам та стирає гріхи чоловіків.
Червона зала. Університет у Чернівцях
Червона зала. Університет у Чернівцях
Червона зала (раніше, зала засідань Священного Синоду)
Блакитна зала. Тут колись розташовувалась бібліотека Митрополита, яка згоріла під час пожежі. Було знищено більшу кількість старовинних книг та рукописів. Згодом ця зала була відтворена радянськими реставраторами. Тут, свого часу, знаходився вхід до каплиці святого Іоанна. Тоді цю домашню церкву обслуговували кілька ченців.

Зелена зала. Раніше в цій залі розташовувався кабінет Митрополита. Сьогодні в Зеленій залі обладнано кабінет ректора університету.

Розкішне художнє оформлення внутрішніх інтер'єрів університетських корпусів просто вражає та захоплює погляд. Досконала майстерність зодчих мимоволі підносить почуття та думки до рівня високих матерій. Якщо хочеться подумати про вічне, то це ідеальне місце для подібних думок.
Інтер'єр зберігся ще з тих часів, коли тут навчалися семінаристи Австро-Угорщини.
Плануючи відвідування Чернівецького національного університету, обов'язково запишись на екскурсію. Потрапити у внутрішні корпусу можна тільки у складі екскурсійної групи, а ось церкву та парк можна оглянути самостійно.

Як дістатись Чернівецького національного університету

1
Від Центрального автовокзалу по вул. Головна
Чернівецький Національний Університет розташований по вулиці Коцюбинського, 2. Маршрут через вул. Головну - найшвидший. Він пролягає через вул. Федьковича, в бік вул. Героїв Майдану, оминає вул. 29-го Березня та вул. Котляревського та далі в бік Університетської вулиці. На весь маршрут піде, приблизно, 17-20 хвилин часу. Відстань від автовокзалу до Університету - приблизно 5 км. Маршрутні таксі № 5,29 та 12 відправляються від автовокзалу до Університету кожні 10 хвилин. Вартість проїзду - 7 грн.
2
Від залізничного вокзалу
Найшвидший маршрут від залізничного вокзалу Чернівців пролягає через вулицю 29-го березня. Час в дорозі - 30 хвилин. Від залізничного вокзалу відправляються маршрутні таксі №23 та №17. Вартість проїзду - 7 грн. На автомобілі подолати відстань можна швидше, поїздка на таксі займе всього 11 хвилин. В крайньому випадку, можна пройтись пішки, на це піде 20-25 хвилин.
Розкажи друзям:
Error get alias