Музей Пирогово (під Києвом): на що подивитись у найбільшому сканзені Європи

Обновлено: 16.12.2021 г.

Тим хто полюбляє зелений туризм є на що подивитися і у Києві. Серед найцікавіших місць – Національний музей народної архітектури і побуту України, в народі куди більш відомий як «Музей Пирогово». Ця назва пішла від селища, в якому музей розташований.

Це музей під відкритим небом, який нараховує три сотні експонатів. Загальна площа – 150 га, що робить його найбільшим в Європі.

Експонати дуже цікаві, зібрані зі всієї країни і представляють собою різні періоди історії – у Пирогово є на що помилуватися, при цьому гарно тут як взимку, так і влітку.
Указатель в Пирогово
Указатель в Пирогово

Як дістатися Пирогово з Києва

З Києва їздять маршрутки: наприклад, на 156-ій можна доїхати від Бессарабського ринку у центрі міста. Від станцій метро Виставковий центр і Голосіївська ходить тролейбус номер 11, а від метро Лук'янівська – маршрутка номер 496.

Але прямо до входу в музей громадський транспорт не доставляє, треба виходити на вулиці академіка Тронько і добиратись ще близько кілометра пішки. Вулиця ця незвичайна: з одного її боку ліс, а з іншого поле.

Що представляє з себе експозиція музею?

Пирогово відрізняється з числа інших подібних музеїв тим, що його експозиція зібрана зі всієї країни. Він поділений на сектори, що представляють різні регіони, загалом їх шість: Середнє Придніпров'я, Полісся, Полтавщина та Слобожанщина, Карпати, Південь. Є окремі тематичні експозиції: «Сучасне селище», «Ярмаркове поле» і «Вітряки».

Різних будинків тут велика кількість, є й інші характерні для старих селищ будівлі: школа, церква, кузня, різноманітні господарські будівлі. На повноцінну прогулянку музеєм і знайомство зі всіма його цікавими експонатами може піти дуже багато часу, до того ж тут багато гарних, майже «інстаграмних», краєвидів.
Карта музея в Пирогово
Карта музея в Пирогово
Біля входу схема музею і мапа України з розподілом за областями, що представлені у різних секторах Пирогово
Яйца-писанки в Пирогово
Яйца-писанки в Пирогово
Поруч величезні яйця-писанки, з якими відвідувачі дуже люблять фотографуватися
Мальовничий пагорб зі старовинними хатами, церквами та млинами є своєрідним символом того, що Україна завжди була житницею.

Територія у музею дуже велика але гуляти тут комфортно. Єдина незручність – не в кожну хату можна відразу потрапити, бажаючих подивитися на деякі з них дуже багато, тому іноді доводиться чекати.
Способы передвижения в Пирогово
Способы передвижения в Пирогово
Можна не тільки гуляти музеєм, але й їздити на такій машині – виглядає це забавно
Збираючись до Пирогово, обирай зручний одяг і взуття – тому що ходити потрібно буде чимало. За бажанням можна самостійно влаштувати пікнік. Ніхто не забороняє навіть посмажити шашлики (і цим багато хто користується).

Історія заснування музею

Ідею Пирогово подав герой України Петро Тронько. У 1969 році почався збір експозиції, а для відвідувачів музей відкрився через сім років. Він представляв архітектурні експонати, які відносяться до XVI-XIX століть, а також безліч речей побуту, знарядь праці та виробів народного мистецтва.

Експозиція старовинних млинів

Старинные мельницы в Пирогово
Старинные мельницы в Пирогово
Тут є ціле поле повітряних млинів. Виявляється, вони можуть бути такими різними!
Призначення повітряного млина – ловити повітря, яке може дуть з різних боків – це залежить від умов місцевості. Для того щоб ловити вітер, млину потрібно повертатися – а ось як саме він це робить, то вже залежить від її конструкції.

В музеї зібрана велика кількість різновидів млинів, які стояли по селищах в різні часи. Серед них є стовпові – у таких весь корпус нерухомий, а повертається тільки верхня частина. Якщо застати проміжок часу, коли сонячне сяйво м'яке і найбільш сприятливе для зйомки, то можна зробити відмінні фото. Є такий особливий секрет, який змушує млини відмінно виглядати на фотографіях.

В музеї багато вказівників, всі експонати забезпечені табличками – це дуже тішить, бо далеко не в кожному вітчизняному музеї або в парку все так дбайливо оформлено.

Експозиція старовинних церков

До цієї експозиції входять п'ять церков привезених сюди з різних куточків України.
Старинная церковь в Пирогово
Старинная церковь в Пирогово
Перша – 1747 року будови, вся з дерева. Дуже висока і виглядає цікаво. Церква діюча – в ній проводяться служіння і молебні, тут вінчають молодят і хрестять дітей
Старинная церковь в Пирогово
Старинная церковь в Пирогово
Існує ще і такий храм
Старинная церковь в Пирогово
Старинная церковь в Пирогово
Із селищі Кисоричи (Рівненська область) до музею була доставлена Воскресенська церква 1789 року – вона збудована традиційним способом зі зрубу та без жодного цвяха
Церковь святого Николая в Пирогово
Церковь святого Николая в Пирогово
Церков святого Миколая привезли з Тернопільської області (селище Зелене). У неї зруб обшитий дошкою, а двосхилий дах у вигляді восьмигранного шатра – виглядає дуже незвичайно
Церковь, в которой снимали фильм "Вий". Пирогово
Церковь, в которой снимали фильм "Вий". Пирогово
Нарешті, як вважається, та сама церква, де Хома Брут відспівував доньку багатого сотника і захищався від нечисті. Кажуть, що знаменитий фільм «Вій» знімали саме у ній

Українські хатини

В якості експонатів у Пирогово завезена велика кількість хатин з різних куточків України.і Виглядають деякі досить своєрідно; здається, що їх цілком можливо використовувати на зйомках яких-небудь історичних стрічок на національну тематику.
Традиционные украинские хаты. Пирогово
Традиционные украинские хаты. Пирогово
Місцеві хати навіть у фентезі їх можна знімати – настільки вони колоритні та цікаві
Традиционные украинские хаты. Пирогово
Традиционные украинские хаты. Пирогово
Ось непоганий будиночок щоб зняти українських «Зловісних мерців»
Норка хоббитов в Пирогово
Норка хоббитов в Пирогово
А ось і викопана норка хобітів
Традиционные украинские хаты. Пирогово
Традиционные украинские хаты. Пирогово
Дивовижний будинок – дві його частини зовсім не схожі одна на одну
Тут є навіть хатка 1587 року! У ній курна піч і це най старіший подібний архітектурний пам'ятник не тільки на території України, але й в усьому колишньому СРСР. Ще один цікавий експонат – хата якихось родичів Тараса Шевченка.

Зона Наддніпрянщини

Наддніпрянщину представлено десятком будинків: є тут своя управа, школа та шинок. Доречі, шинок, цілком діючий. Тут можна випити традиційні українські напої (спиртні в тому числі) і закусити чимось, не менш, традиційним.

Зазирати варто до всіх відкритих для огляду будинків, у них чимало цікавого: народний одяг, посуд та меблі, знаряддя праці, музичні інструменти, ікони і ще багато іншого. Коли все це постає перед очима, можна спробувати уявити, яким було життя в українському селищі у різні історичні часи та епохи. Тут усе автентично і в цьому відмінність Пирогово від тієї ж "Мамаєвої слободи", де всі історичні будівлі зведені з нуля.

Всі старовинні хати в Пирогово автентичні - їх зібрали звідусіль, доволі часто, буквально по шматочках, і дбайливо перевозили сюди. Люди, які жили у цих хатах багато століть тому, зовсім не були байдужі до відчуття прекрасного. І все ж, чітко відчувається, що на перше місце в українському селищі завжди ставили функціональність і доступність матеріалів. Тому тут не знайти якоїсь надмірності, на кшталт різьблених і розписних балок, сліпучо білих стін і інших подібних прикрас, що було властиве російським хатам та теремам.
Старинные хаты Надднепрянщины. Пирогово
Старинные хаты Надднепрянщины. Пирогово
Хати створюють атмосферу теплих спогадів з дитинства. Гуляючи серед них, немов потрапляєш у ті часи та літературні виміри, про які писав Микола Гоголь: здається, що ось-ось за однією з них з'явиться якась Солоха або сам Тарас Бульба
Літня веранда – у ній зберігається інвентар.
Летняя веранда украинской хаты. Пирогово
Летняя веранда украинской хаты. Пирогово
Літня веранда – у ній зберігається інвентар
Украинские ульи. Пирогово
Украинские ульи. Пирогово
Це вулики. У теплу пору року бджіл тут багато, і це теж дуже автентично – бо у давні часи мед був головними ласощами
Під час прогулянки, подекуди, можна зустріти якогось цікавого персонажа – наприклад гусляра або іншого музику. Їх тут чимало і усі вони різні, кожен з власним репертуаром.
Места торговли сувенирами. Пирогово
Места торговли сувенирами. Пирогово
Чимало в музеї місць де торгують сувенірами. Сувенірів багато, є навіть дуже потішні, тому з пустими руками з Пирогового зазвичай не їдуть

Зона Південної України

Слідом за Наддніпрянщиною розташований сектор, що представляє Південь України. У нього свій колорит, тут багато що влаштовано інакше, ніж у минулому секторі. Хоча сама ця зона невелика і лежить трохи осторонь від решти інших. Її особливість в якості основних будівельних матеріалів. Використовувались камінь ракушняк та глина.

Тип будівель і їх планування схожі на ті хати, що представляють інші частини України. Однак, за рахунок матеріалу ці будинки, у більшості, чимось нагадують ірландські селища. Тому, якщо забажаєш влаштувати фотосесію з ірландським антуражем – можна приїхати для цього до Пирогово. Але їхати краще навесні або восени, тільки не влітку. Випалена сонцем трава позбавляє пейзаж будь якої схожості з Ірландією.
Старинные хаты Южной части Украины. Пирогово
Старинные хаты Южной части Украины. Пирогово
За рахунок матеріалу ці будинки, у більшості, чимось нагадують ірландські селища
Курган с половецкой бабой. Пирогово
Курган с половецкой бабой. Пирогово
На краю цього сектора існує невеликий курган, а на ньому встановлено половецьку бабу – її привезли з-під міста Волноваха, яке розташоване у Донецькій області

Зона Полтавщини, Слобожанщини і Полісся

Хаты в зоне Полтавщины, Слобожанщины и Полесья. Пирогово
Хаты в зоне Полтавщины, Слобожанщины и Полесья. Пирогово
Сюди можна зазирнути після повернення до зони Надднепрянщини.
Украинские ульи в Пирогово
Украинские ульи в Пирогово
З прип'ятського Полісся сюди привезли садибу пасічника – у ній велика кількість старовинних вуликів, що видовбані з колод. Дахи вуликів прикрашені різьбленими шпилями
У покуті (червоному куті) поліських хат, зазвичай, немає ікон – цей звичай залишився ще з тих часів, коли мешканці Полісся були язичниками. Тоді у покут ставили дохристиянські символи, а пізніше, після прийняття християнства, ікони вішали на вільні місця поруч із ними. Нова релігія затверджувалася довго і у людей зберігалась повага до колишніх вірувань.

На іншому боці поля – експозиція «Полтавщина і Слобожанщина». Доволі велика. До неї входить приблизно 50 споруд, серед яких: 8 хатин, свинарник, курник, зерносховище, вітряк. Як це заведено у Пирогово, всередину багатьох цих споруд можна легко зазирнути.

Зона Гуцульщини, Буковини і Карпат

Після Полісся шлях пролягає поряд зі ставком до віддаленої і холмистої частині музею. Звичайно ж, у такому місці і запровадили зону Гуцульщини, Буковини та Карпат. Дістаються до неї далеко не всі – дається взнаки чимала площа музею.
Зона Гуцульщины и Карпат в Пирогово
Зона Гуцульщины и Карпат в Пирогово
Маленька порада: сюди, до речі, можна дістатися на бричці, а шляхом ще й відпочити.

Зона, присвячена Гуцульщині зона зовсім невелика, що й не дивно: самих гуцулів мало, і займають вони досить скромні території у Карпатах. Тут можна знайти лишеи декілька гуцульських хатин.

Тим не менш, дух Карпат тут відчувається відмінно, потемніле дерево, яке дуже характерне для тих широт, надає відповідний тон експозиції.
Зона Гуцульщины и Карпат в Пирогово
Зона Гуцульщины и Карпат в Пирогово
Потемніле дерево, дуже характерне для тих широт
Тут існує і романтика вовкулак з упирями – відразу на розум приходить трансільванський князь Дракула, що керував деякий час цими землями.
Зона Гуцульщины и Карпат в Пирогово
Зона Гуцульщины и Карпат в Пирогово
Дахи будинків високі – це через рясні снігопади, які у Карпатах звичайна справа
Водная мельница. Пирогово
Водная мельница. Пирогово
Водний млин – такі традиційно вважалися пристановищем різної погані
Зона Буковини зовсім іграшкова. Раніше це була румунська територія, і вплив сусідів там до цього часу відчувається.

Поруч пагорб з млинами – біля них відвідувачі дуже полюбляють фотографуватись, якщо підібрати гарний час, то фотографії і насправді можуть вийти дивовижні. Можна просто сісти на траву у тіні млинів і відпочити після довгої прогулянки, тим більше, остання його ділянка була досить холмиста (все ж вона імітує Карпати). З гори пагорба відкривається відмінний краєвид на зону «Полісся».

Зона Поділля

Цей регіон включає землі між Дністром і Південним Бугом – Вінницьку та Хмельницьку області, частково Тернопільську, трохи Одеську.
Хаты в зоне Подолья. Пирогово
Хаты в зоне Подолья. Пирогово
Приблизно так виглядали типові подільські садиби (але, насправді, не зовсім). Цей двір зібраний із будівель, завезених сюди з різних областей України. Хати, разом з огорожею кінця XVIII століття, колись стояли у Вінницькій області, а сарай і шопа для тварин – у Хмельницькій
У будинках тут теж чимало цікавого, наприклад, зразки традиційного гончарства і ткацтва.
Хаты в зоне Подолья. Пирогово
Хаты в зоне Подолья. Пирогово
Є тут і школа XIX століття. У ній дерев'яні лавки і цікавий розклад занять, написаний від руки: серед предметів слов'янська мова, а першим заняттям завжди стоїть закон божий, і багато-багато співу

Експозиція «Українське селище 60-70-х років

Мало хто до цієї експозиції дістається. Дуже багато в музеї цікавого, а за іншого колгоспна Україна радянських часів блякне. Експозиція присвячена тому селищу, яке було сучасним вже на момент створення музею. Будинки тут декоровані продукцією фабрик з тієї місцевості, яку вони представляють, при цьому, все відтворено дуже достовірно.
Экспозиция украинского села. Пирогово
Экспозиция украинского села. Пирогово
Але насправді ця експозиція теж може запропонувати чимало цікавого: тут зібрані ті речі, які встигли стати історією зовсім нещодавно – ще для бабусь і дідусь вони були звичайними речами повсякденного побуту. Тепер цей побут поступово пропадає, відходять тонкі і непомітні крізь товщу часів, деталі. Однак деталі побуту цього часу все ще залишаються у спогадах людей, що нині живуть і від того ця експозиція отримує особливу глибину.
Экспозиция украинского села. Пирогово
Экспозиция украинского села. Пирогово
Дом Писки. Пирогово
Дом Писки. Пирогово
Окрема розвага для українознавців – не дивлячись на таблички розпізнати звідки привезли кожен будинок
Музей академика Тронько. Пирогово
Музей академика Тронько. Пирогово
У будинку, привезеному з Харківської області, розміщується музей академіка Тронько
Муха Смерти. Пирогово
Муха Смерти. Пирогово
У біло-синього будинку, що потрапив до музею з Кіровоградської губернії – забавна і навіть трохи моторошна дерев'яна експозиція з зображенням чортів. Тут є навіть Муха Смерті
Колодец Черновицкой области. Пирогово
Колодец Черновицкой области. Пирогово
За таким колодцем можна впізнати Чернівецьку область – менше століття тому вона входила до складу Румунії
Хаты Львовской области. Пирогово
Хаты Львовской области. Пирогово
А Львів можна впізнати за чорним деревом – такого на просторах Галичини росте чимало, та й у східній частині Польщі теж
Интерьер Львовских хат. Пирогово
Интерьер Львовских хат. Пирогово
У багато які будинки можна увійти і подивитися на інтер'єр
Експозиція, в цілому, заслуговує на увагу, якої вона нерідко позбавляється. Вона про нас, і про те, як багато змін відбулося всього за декілька десятиріч.

Музейний ярмарок і зона відпочинку

Тут теж чимало цікавого: навколо ходять люди у національних костюмах. Доречі, із одягу тут можна щось купити і для себе. Все ручної роботи: одяг, капелюхи, сумки, всілякі корисності для будинку речі, на зразок килимків і подушок.

Деякі роблять речі на продаж прямо на місці, завдяки чому можна побачити весь процес власними очима. Використовують традиційні інструменти, які можна побачити в сусідніх хатах. Ще на ярмарку навчать старовинним ремеслам, таким чином, після декількох занять можна буде зробити щось цікаве і власними руками.

Цікавих сувенірів велика кількість, щоб увезти найцікавіше варто взяти з собою сумку якомога більшого розміру.
Ярмарка и зона отдыха в Пирогово
Ярмарка и зона отдыха в Пирогово
Поряд зона відпочинку: тут можна випити і поїсти або просто полежати на траві, щоб набратися сил перед тим, як продовжити прогулянку музеєм
Їжу готовлять прямо тут, на грилі – перед ароматами встояти неможливо, рука так і тягнеться за гаманцем.
Уличная еда в Пирогово
Уличная еда в Пирогово
Їжу готовлять прямо тут, на грилі – перед ароматами встояти неможливо, рука так і тягнеться за гаманцем. Та й не треба себе стримувати – їжа тут така, що пальчики оближеш (рядом стояла бабуся з напоями – в асортименті будь-які українські настоянки і навіть сільський самогон)
Є у парку і власна екзотика – наприклад, загін зі страусами. Прямо навколо нього закусочна, де можна спробувати яєчню з страусиних яєць і стейк з страусятини.
Загон со страусами в Пирогово
Загон со страусами в Пирогово
Страуси дуже милі, до того ж, такі смачні!
Ще Пирогово знане своїми театральними постановами. У інших музеях, зазвичай, обмежуються експозиціями (тільки в останній час деякі потроху почали переймати досвід), але тут це вже традиція: пісні, танці і іншу народну творчість можна побачити власними очима.

Поради та рекомендації щодо відвідин музею Пирогово

Важливо вибрати правильний час для подорожі, і він залежить від того, що ти збираєшся робити у Пирогово. Для киян це вже давно не просто музей, у якому можна помилуватись старовинною архітектурою та дізнатись більше про народний побут, а традиційне місце відпочинку на вихідних.

До Пирогово їдуть заради природи, щоб прогулятися лугами, влаштувати пікнік, нерідко й випити в компанії друзів. Для цього підійдуть вихідні та свята, коли тут є більше усього: не тільки відвідувачів, але й торговців всіляким товаром (від їжі до сувенірів). Різноманітних заходів на вихідних більше. Хоча і мінуси свої існують, на зразок черг біля фудкортів.

Якщо ж їхати, в першу чергу, саме до музею і кортить краще дізнатися про старовинний побут, для цього варто вибрати будні. Людей набагато менше, розваг теж, проте вільно можна гуляти всією територією і заглядати в будинки – все доступно, ніде немає черг.

Площа музею дуже велика, і навіть по буднях докладне знайомство зі всім цікавим займе багато часу. Краще не розраховувати, що за один раз вийде подивитися усе – варто просто гуляти тими місцями, які більше подобаються.

Ще один важливий нюанс – погода. Варто враховувати, що більшу частину часу доведеться перебувати під відкритим сонцем, лісових ділянок у парку небагато, обладнаних зон для відпочинку теж. Тому краще відвідувати парк, коли погода помірна, а у спеку тут можна втомитися дуже швидко, і ніякого задоволення вже не отримаєш.

Відпочити у спеку можна біля невеликого озера, тут на березі віє прохолодою, встановлено лавочки – можна присісти, перевести дух і підкріпитись. Розташовано воно неподалік від зони Наддніпрянщини, поряд зі Співочим полем.

Час роботи і ціни на всілякі послуги в музеї Пирогово

Відкривається музей о 10:00. Хати зачиняються о 18:00, хоча гуляти територією можна до 21:30. Вихідний у середу.

Квиток для дорослого обійдеться у 100 гривень, а дитячий у 25. Знижки передбачені для пенсіонерів і студентів. Щоб в'їхати на легковому автомобілі, доведеться заплатити ще 500 гривень. Інтерактивна екскурсія коштуватиме ще 400 грн (до речі, досить цікава).

На території музею зустрічаються нелегальні екскурсоводи, які знайомлять відвідувачів з місцевими пам'ятками за окрему платню, від якої сам музей не отримує ні копійки. Більш того, подейкують, що вони навіть можуть провести до музею якимись таємними тропами, без квитка.

Фотографування і зйомка відео тут також платні – за це треба внести ще 20 грн у касу музею. Хоча за всіма не устежиш, і за фотографії мало хто платить – майже всі запевняють, що не будуть навіть діставати телефона з кишені.

Частинку куплених квитків відривають на касі, при цьому, особливої перевірки на вході не передбачено. Таким чином, по одному і тому ж квитку можна ходити до того часу, коли нарешті змінять його дизайн. Тому платять за вхід тільки ті, хто приїздить сюди вперше або постійні відвідувачі з загостреним відчуттям справедливості і порядності.
Розкажи друзям:
Error get alias